RecyklingART

Gaston Bachelard francuski filozof zajmujący się teorią twórczości, występując z koncepcją tzw. „Racjonalizmu otwartego” jako sposób przełamywania ograniczeń mówił, że wzbogacanie „jakości życia” przez człowieka dokonuje się na zasadzie dwóch sposobów dochodzenia do prawdy. Należą do nich „dzienna wędrówka nauki” oraz „nocna wędrówka poezji”. (Bachelard 1976),
Nawiązując do rozważań Bachelarda warto zauważyć, że rzeczywistość nas otaczającą i jej elementy składowe (interesujące nas tutaj przedmioty) można i na pewno trzeba rozpatrywać w sposób „naukowy, racjonalny”, ale warto zauważyć, że istnieją i inne rodzaje widzenia rzeczywistości, które w wielu sytuacjach mogą być niezwykle przydatne. W pewnych sytuacjach niezwykle ważna może być praca na przykład na poziomie symboliczno poetyckim.
Tutaj warto z pewnością zauważyć, że pewne przedmioty, szczególnie te archetypowe mogą wyrażać w sposób bezpośredni powszechną rzeczywistość, ale mogą również wyrażać komentarz poetycki powodujący szczególnie ważne, głębokie wzruszenia. Dodam, że poetycka interpretacja przedmiotów użytkowych pozwala na dostarczenie tych „jakości”, które umykają poznania ściśle naukowego.

W wielu technikach terapeutycznych pracuje się na poziomie symbolicznym. Pracuje się „na symbolach” - reprezentantach rzeczywistości zamiast samej rzeczywistości. Terapia przejęła tę technikę pracy od nauki. Nauce od bardzo dawna człowiek poświęcał wiele uwagi, gdyż ona ułatwiała mu rozwiązywanie wielu problemów dzięki wytwarzaniu teoretycznej reprezentacji rzeczywistości. Naukowcy wiedzą doskonale, że lepiej jest wytworzyć symboliczną reprezentację rzeczywistości, że łatwiej i taniej jest operować symbolami zamiast przekształcać realne obiekty (szczególnie, jeśli to przekształcanie dotyczy człowieka).
Dziś w arteterapii zachęcamy do rozwiązywania problemów w symbolicznych ujęciach, na operowaniu symbolicznymi obiektami, w obrębie, których chcemy dany problem rozwiązać. Przy pomocy pewnych technik, zabiegów możemy posługiwać się ową reprezentacją – symbolem. Symbolem zamiast samym zjawiskiem operować można praktyczne w dowolnym czasie i miejscu.